Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Propozycje nowych zajęć

Boccia - zasady gry, konspekt treningu [MATERIAŁY WIDEO]

Spis treści

Czym jest boccia? 

Boccia jest jedną z dyscyplin paraolimpijskich (nie posiada swojego odpowiednika w programie olimpijskim), posiadającą walory rehabilitacyjno – sportowe i integracyjne bez względu na wiek. Jest grą integracyjną, która oprócz rywalizacji, przynosi satysfakcję i przyjemność. W boccię mogą grać osoby niepełnosprawne nawet z czterokończynowym porażeniem. Mogą w nią grać także osoby pełnosprawne, dlatego warto podkreślić walory o charakterze integracyjnym tej gry. Boccia oprócz tego, że kształtuje sprawność fizyczną,   daje także możliwość działania w duchu oraz atmosferze tolerancji oraz wzajemnego poszanowania. Uczestnicy tego typu gry nie są w żaden sposób ograniczeni wiekowo czy sprawnościowo, gdyż boccia posiada wiele rozwiązań taktycznych. Boccia jest wykorzystywana na zajęciach fizycznych, rekreacyjno – sportowych, festynach, obozach integracyjnych, czy też w działaniach terapeutycznych. Jest idealną grą do wykorzystania na Orlikach. Boccia nie wymaga drogiego sprzętu czy specjalnych sal sportowych.

Zasady dyscypliny sportowej boccia (dostosowane do boisk Orlik)

Zasady tej gry są bardzo proste. Celem tej gry jest wrzucenie na boisko bili (kuli) białej, a w dalszej kolejności umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej liczby bil tego samego koloru. Zawodnik, który rozpoczyna grę, wyrzuca na boisko bilę o kolorze białym i dorzuca swoją bilę, aby znalazła się jak najbliżej białej. Następnie zagrywa przeciwnik. Potem rzut należy do zawodnika tej drużyny, której bila leży dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Bardzo ważne jest to, że zawodnicy rzucając bile, mają możliwość przesuwania znajdujących się w grze bili lub rozbijania układów bil już ustawionych. Jednocześnie starają się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej.  Ostatecznie po wyrzuceniu na boisko gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia wówczas ogłasza wynik, na który składa się suma ilości bil jednego koloru, będących jak najbliżej białej. Mecz kończy się po rozegraniu 6-ciu rund ogłoszeniem wyniku.

Cechy, które wyróżniają tą dyscyplinę sportową:

  • Uczestnicy tej gry mogą brać w niej udział albo w pozycji stojącej albo siedzącej (wózek, krzesło).
  • Rzut bili na plac gry odbywa się albo poprzez rzucenie, kopnięcie lub rzut przy pomocy sprzętu wspomagającego.
  • Zawody rozgrywamy bez uwzględnienia limitu czasu
  • Atmosfera gry przypomina tą, jaka panuje podczas gry w tenisa. Publiczność jest bardzo mile widziana, jednakże widzowie, a także zawodnicy, którzy nie biorą udziału w grze, muszą zachować ciszę w momencie, w którym zawodnik wykonuje rzut bilą.

Boisko do gry regulaminowo ma wymiary 12,5 m x 6m. Jego powierzchnia powinna być płaska, czysta oraz gładka.

Boccia obecnie jest dyscypliną, która rozwija się najbardziej dynamicznie. Jej walory doceniła Komisja Europejska, czego przykładem była realizacja projektu mającego na celu wprowadzenie w sferę oświaty właśnie Bocci. Celem była aktywizacja uczniów niepełnosprawnych oraz ich integracja z osobami pełnosprawnymi. Od kilku lat w Polsce Boccia, a przede wszystkim jej rozwój jest koordynowany przez Polski Komitet Paraolimpijski. Obecnie Boccia uprawiana jest w ponad 50 krajach. Specjalnie dla potrzeb osób niepełnosprawnych zostały stworzone specjalne kule (bardzo elastyczne) oraz nastąpiło takie ustanowienie zasad gry, które umożliwiło udział w niej osób niepełnosprawnych.

Boccia jako szczególna dyscyplina jest jedyną, która potrafi zintegrować osoby niepełnosprawne ze sprawnymi i to w każdej kategorii wiekowej, dlatego wykorzystanie jej na „ORLIKACH” daje możliwość pełnej integracji jak i możliwości wykorzystania kompleksu.

Dodatkowe informacje o Bocci: www.polskaboccia.pl

 Konspekt zajęć wychowania fizycznego

Aby zobaczyć propozycje zajęć - pobierz pdf

Komentarze