Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Infrastruktura Orlika

Dlaczego przestrzeń w sporcie jest ważna?

Spis treści

O roli przestrzeni w sporcie pisze Dorota Kabała - projektantka specjalizująca się w projektowaniu dla sportu.

Sport jest nierozłącznie związany z przestrzenią fizyczną

Sport to wydarzenie. Zarówno amatorski trening dla zdrowia, jak i profesjonalne zawody rozgrywane na najwyższym poziomie, są swego rodzaju wydarzeniem.   

W ramach tego wydarzenia ćwiczący poruszają się w pewnej przestrzeni, używają odpowiednich sprzętów, pod czujnym okiem trenera, opiekuna czy instruktora, który obserwuje i udziela niezbędnych wskazówek. Inni z kolei podziwiają uprawiających sport, kibicują im i ich oceniają. Wszystko to odbywa się w określonej przestrzeni z użyciem określonych sprzętów. Aktywność ruchowa  związana jest więc nieodłącznie i zależna od fizycznej przestrzeni.

Jakość obiektów sportowych wpływa na zachowania

Sport ma duże znaczenie zarówno dla pojedynczych osób, lokalnych społeczności, jak i dla całego społeczeństwa. Ważne jest więc, aby przewidziana dla sportu przestrzeń spełniała wszystkie niezbędne warunki. To właśnie ludzie korzystający z przestrzeni są w niej najważniejsi - dlatego to z myślą o nich oraz razem z nimi powinna być ona projektowana i budowana.

Jakość obiektów sportowych ma wpływ nie tylko na to, że osoby z nich korzystające mogą w wygodny i bezpieczny sposób uprawiać sport, czy też w wygodny sposób kibicować. Wpływa także na psychikę sportowców, trenerów, opiekunów, kibiców. Sprawia, że uprawianie sportu staje się doświadczeniem przyjemnym i ważnym. Dobre przygotowanie przestrzeni przeznaczonej dla sportu, jej wysoka jakość funkcjonalna i estetyczna oraz przyjazne rozwiązania dedykowane osobom używającym tej przestrzeni, zachęcają do uprawiania sportu i w ten sposób realizują cele upowszechnienia aktywności ruchowej.

Orliki jako obiekty sportowe mają przed sobą ważne zadania, a świadome kształtowanie przestrzeni może być jedną z dróg, która pomoże te zadania zrealizować.

Kształtowanie przyjaznej przestrzeni

Niezależnie od tego czy jesteś Animatorem, członkiem lokalnego samorządu, trenerem czy też korzystającym z Orlika sportowcem, amatorem sportu, rodzicem czy kibicem, możesz zauważyć na terenie Orlika wiele elementów, które mogłyby działać lepiej. Jeżeli nie przychodzą Ci one na myśl od razu, możesz spróbować zadać sobie pytania: 

  • Czy Twój Orlik to przestrzeń przyjazna dla wszystkich ćwiczących na nim osób?
  • Czy jest on w całości ogrodzony, czy może jakieś jego części są bardziej dostępne, bez ogrodzenia? Dlaczego ogrodzenie jest ważne? Jakie są jego wady?
  • Czy na Orliku jest miejsce przeznaczone na przechowywanie sprzętu sportowego?
  • Czy ten sprzęt przechowuje się w wygodny sposób czy też marzysz o tym by przechowywać go w większym porządku lub mieć do niego łatwiejszy dostęp?
  • Czy na Orliku jest miejsce dla Animatora i trenera, które sprawia, że godziny spędzane przez nich na boiskach będą przyjemne niezależnie od pory roku?
  • Czy Orlik integruje lokalną społeczność?
  • Kto korzysta z Orlika oprócz osób grających w piłkę nożną?
  • Czy rodzina i przyjaciele ćwiczących osób mogą im kibicować podczas rozgrywek odbywających się na Orliku? Czy mają gdzie usiąść?
  • Czy przestrzeń Orlika jest przychylna osobom, które jeszcze z niej nie korzystały? Czy zachęca je do korzystania z niej? W jaki sposób? Co warto w niej zmienić?

Odpowiedzi na te pytania mogą wskazać potencjalne problemy. Dużą ich część można rozwiązać poprzez wprowadzanie przemyślanych zmian dotyczących przestrzeni boisk, ogrodzeń, pawilonów z szatniami, stosowanie dodatkowych sprzętów i akcesoriów usprawniających przestrzeń sportową. W kolejnych artykułach o przestrzeni pojawiać się będą przykłady rozwiązań stosowanych na świecie, które mogą inspirować do rozwiązywania problemów Orlików przez wprowadzanie zmian w ich przestrzeni i wyposażeniu.

To my tworzymy przestrzeń wokół nas

W jaki sposób możesz wpłynąć na to, aby przestrzeń Orlika spełniała lepiej swoje zadania? Być może pomyślałeś, że to zbyt trudne lub związane z koniecznością zdobycia zbyt dużych środków finansowych.

Jeśli jesteś osobą decyzyjną, która ma możliwości wpływania na przestrzeń Orlika, chcielibyśmy zachęcić Cię do przemyślenia swoich przyszłych decyzji. Pokażemy inspirujące przykłady projektów przestrzeni związanych ze sportem i rekreacją. Mamy nadzieję, że Cię one zainteresują i sprawią, że postanowisz ulepszyć przestrzeń Orlika, za którego czujesz się odpowiedzialny.

Jeśli jesteś Animatorem albo korzystasz lub chciałbyś korzystać z Orlika, liczymy, że m.in. dzięki naszym artykułom inaczej spojrzysz na boiska i ich otoczenie. Być może poczujesz, że jeszcze wiele można w nich zmienić na lepsze i włączysz się chętnie we wprowadzanie tych zmian. Mamy nadzieję, że będziesz mógł zainspirować osoby decyzyjne do podjęcia działań na rzecz usprawnienia i uatrakcyjnienia przestrzeni Orlika.

Projektanci i architekci mogą pomóc w kształtowaniu dobrych przestrzeni sportowych

Praca nad przestrzenią jest wyzwaniem, wymaga wielu umiejętności, zaangażowania osób o odpowiednich umiejętnościach, a także osób o odpowiedniej motywacji. Projektanci zajmujący się zawodowo kształtowaniem przestrzeni, są osobami, których udział warto uwzględnić w procesie zmieniania przestrzeni Orlików. W kolejnych artykułach zaprezentujemy w jaki sposób projektanci poradzili sobie z różnymi wyzwaniami, jakie stawiała przed nimi przestrzeń czy sprzęty sportowe, które projektowali. Pojawią się również obserwacje projektantów na temat przestrzeni Orlików w stanie w jakim znajdują się dziś, przykłady rozwiązań przestrzennych stosowanych na różnych Orlikach oraz komentarze do nich.

Mamy nadzieję, że zarówno te obserwacje, jak i prezentowane przykłady obiektów sportowych i rekreacyjnych, będą w pozytywny sposób wpływać na kształtowanie przestrzeni Orlików w całej Polsce.

Dorota Kabała jest projektantką produktu zajmującą się przede wszystkim projektowaniem dla sportu. Współpracuje z producentami sprzętu sportowego, firmami zajmującymi się wyposażeniem obiektów sportowych oraz z organizacjami zajmującymi się promocją sportu i rekreacji. Realizowała m.in. projekt urządzeń rekreacyjno sportowych na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Dorota wykłada również projektowanie produktu na specjalizacji Industrial Design w poznańskiej School of Form

Komentarze