Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Dlaczego tak dużo dziewcząt zraża się do sportu?

Spis treści

Dziewczynki w pierwszych klasach podstawówki czerpią z ruchu/sportu dokładnie taką samą frajdę jak chłopcy. Z czasem jednak ich poziom satysfakcji spada – gimnazjalistki, z którymi rozmawialiśmy były zupełnie zdemotywowane – uważały sport za zbędny i męczący.

Co czwarta dziewczynka nie lubi WF-u – tak wynika z sondażu Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadzonego przez PBS w ramach akcji „WF z klasą”. Podczas gdy wśród uczennic szkół podstawowych zajęć sportowych nie lubi 7,5 proc., to w szkołach ponadgimnazjalnych ten odsetek rośnie do ponad 25 proc. Im starsze dziewczynki, tym sport bardziej je nudzi, niż sprawia przyjemność. Wnioski płynące z raportu „Gazety Wyborczej” są cenną wiedzą również dla animatorów Orlików. Czytaj więcej >>>

W tej sytuacji bardzo ważne staje się zrozumienie, co pogarsza nastawienie dziewcząt do sportu. Nauczyciele WF-u czy animatorzy świadomi przyczyn mogą z nimi walczyć i je eliminować.

Nie ćwiczą, bo się wstydzą

Prawdziwym „hamulcowym” wobec aktywności nastolatek w czasie dorastania staje się m.in. wstyd – dziewczęta są przygnębione swoim wyglądem, mają gigantyczne kompleksy i przeświadczenie, że sprawa jest przegrana – nie ma szybkich efektów treningu. Wstydzą się ćwiczyć i wstydzą się tego, jak wyglądają. Sport nie pojawia się jako brana pod uwagę strategia walki o wygląd i sylwetkę.

Przeczytaj więcej o tym, co dziewczęta i kobiety zachęca do uprawiania sportu, a co je przed tym hamuje >>>

Komentarze