Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Dziewczyny boksują. Walka ze stereotypem słabej płci

Spis treści

Niemiecka organizacja Boxgirls wykorzystuje sport do rozwiązywania problemów społecznych. Czym się zajmuje? Edukacją dziewczyn z ubogich dzielnic przez treningi bokserskie.

Heather Cameron, która szefuje organizacji i zajmuje się dziewczynami, dobrze rozumie, że kontekst społeczny, szczególnie w biedniejszych dzielnicach/społecznościach osłabia dziewczynki, nie rozwija w nich odwagi, przebojowości i wiary we własne siły. Heather uznała, że odpowiednio prowadzone treningi boksu w naturalny sposób rozwijają w dziewczynach te kluczowe cechy charakteru i przynoszą korzyści na całe życie. Programy amatorskich treningów bokserskich okazały się świetnie działać nie tylko w Berlinie, ale również w Azji i Afryce, gdzie w wielu społecznościach traktowanie dziewczyn jako podległych, służebnych wobec mężczyzn jest jeszcze większych problemem.

W Boxgirls nie chodzi o wynik sportowy – chodzi o wykorzystanie właściwości konkretnej dyscypliny sportowej do wspierania kompetencji dziewczyn, a potem kobiet. Rozwijana metodologia zderza obszary dotąd rzadko zestawiane (kobiecość + sport walki) i przynosi zaskakujące efekty. Dodatkowo podważa szkodliwy stereotyp o słabej płci (jakże w Polsce wciąż popularny!).

Bardzo ważne w podejściu Boxgirls jest współpraca ze społecznościami lokalnymi, współpraca z lokalnymi trenerami i innymi organizacjami, których zasoby pozwalają naturalnie i oddolnie rozwijać program.

Obecnie Heather pracuje nad rozwijaniem swojej metody wzmacniania dziewczyn poprzez sport o nowe dyscypliny.

Więcej na: www.boxgirls.org

Przeczytaj więcej o sporcie dziewcząt i kobiet:

Komentarze