Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Propozycje nowych zajęć

Gaelic Futbol na Orlikach - zasady gry, propozycje ćwiczeń [MATERIAŁY WIDEO]

Spis treści

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego i zapoznania się z treścią poradnika o irlandzkim sporcie narodowym, dostosowanym do orlikowych warunków. Gaelic Futbol jest zupełnie nieznany w Polsce. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z poniższymi treściami spopularyzujecie tę dyscyplinę sportu w naszym kraju oraz uatrakcyjnicie ofertę waszego Orlika o nową innowacyjną grę drużynową.

Gaelic Futbol jest efektowny ze względu na dużą liczbę zdobywanych punktów. Trzyma w napięciu i wymaga wszechstronności jak w piłce nożnej. Uczy zręczności jak piłka ręczna, koszykowa czy siatkowa. Mogą w niego grać drużyny seniorskie, jak i młodzieżowe. Zachęca do współpracy, bo jest odpowiedni dla dziewczynek, chłopców oraz grup mieszanych. Oryginalna wersja zawiera wiele elementów walki wręcz i  jest dość brutalna, ale nasza modyfikacja wyeliminowała te aspekty. Dzięki temu gra stała się: przyjazną, bezkontaktową, koedukacyjną formą zespołowej rywalizacji. Można rozgrywać spotkania na boisku trawiastym ze sztuczną murawą oraz boisku wielofunkcyjnym. 

Zalecamy, by mecz trwał 2x15 minut - z 5-minutową przerwą na zmianę stron i odpoczynek. W każdej z drużyn na placu gry może przebywać maks. po 6 graczy w polu plus bramkarz. Do gry używa się piłki o obwodzie ok. 65 cm (najlepiej gumowej lub piankowej). Dobrze, jak byłaby miękka, gdyż w trakcie gry uderzamy ją dłonią lub blokujemy uderzenia ciałem. Ponadto dozwolone jest operowanie piłką poprzez: kopanie, kozłowanie, prowadzenie oraz podbijanie ręką lub nogą.

Poradnik do gry w futbol gaelicki (pobierz pdf)

Komentarze