Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Obsługa portalu

Instrukcja pisania bloga orlika

Spis treści

Po co są blogi orlików?

Wierzymy, że to narzędzie pozwoli Wam pokazać różnorodność zajęć odbywających się na orliku, zaprosić kolejne osoby do skorzystania z oferty, zachęcić mieszkańców do aktywnego trybu życia. Wpisy w aktualnościach orlika mogą zawierać tekst, zdjęcia, wideo z YouTube. Systematycznie i regularnie publikowane wiadomości mogą być dodatkową reklamą Waszego orlika i zachętą do jego odwiedzenia. Dodatkowo poprzez możliwość dodawania komentarzy przez czytelników może być to miejsce wymiany pomysłów i opinii o zajęciach (o moderacji komentarzy czytaj poniżej).

Jak zacząć pisać blog orlika? Krok po kroku

Blog jest dostępny w Panelu Zarządzania dla zalogowanych użytkowników. Po kliknięciu w przycisk "Aktualności" przejdziesz do panelu edycji swojego bloga.

Przycisk "Aktualności" przeniesie Cię do edycji bloga.

Kliknij w przycisk „Dodaj nowy wpis”. Zobaczysz okienko edycji notki do bloga z polem „Tytuł”, przyciskiem do dodawania galerii zdjęć oraz dużym polem do wpisania treści.

Funkcje edytora są bardzo proste, więc nie powinny sprawić Ci problemu. W ramach edycji możesz pogrubić wybrane fragmenty (zaznacz treść i kliknij w "B"), zrobić listę, wstawić link, zdjęcia oraz wkleić wideo z YouTube.

Aby wstawić zdjęcie główne lub zrobić galerię z większej liczby zdjęć, użyj przycisku „Dodaj nowe zdjęcia”.

Zobaczysz okienko, przez które możesz załadować wybrane zdjęcia zapisane na dysku Twojego komputera. Po załadowaniu plików wybierasz zdjęcia, które chcesz dodać do tekstu (automatycznie będą zaznaczone wszystkie nowe dodane z dysku). Po kliknięciu „Dodaj zaznaczone”, wybrane zdjęcia pojawią się na górze tekstu. Jeśli dodasz jedno, pojawi się ono jako zdjęcie główne. Jeśli zdjęć będzie więcej, będą się pokazywały w formie galerii.

W trakcie pisania notki możesz zobaczyć, jak wpis się prezentuje, klikając przycisk "Podgląd". Po skończeniu edycji kliknij przycisk "Zapisz", który publikuje wpis.

Gotowe! Twój pierwszy wpis jest opublikowany!

Aby wrócić do opublikowanej notki, wybierz tytuł z listy wpisów. Klikając w niego, wrócisz do edycji (po wprowadzeniu zmian ponownie kliknij "Zapisz"). Możesz też z dostępnych akcji wybrać "Zobacz na stronie" (przenosi do opublikowanego wpisu na stronie Twojego orlika) lub "Usuń" (kasuje wpis). 

Jak moderować komentarze

Możliwość pisania i dodawania komentarzy przez czytelników jest jedną z generalnych zasad blogowania. Możesz poznać zdanie swoich czytelników oraz z nimi dyskutować.

W panelu zarządzania znajdziesz przycisk, dzięki któremu będziesz mieć kontrolę nad wszystkimi komentarzami pojawiającymi się na Twoim blogu. Po kliknięciu w przycisk „Komentarze” zobaczysz listę wszystkich komentarzy (najnowsze na górze).

Z rozwijanej listy umieszczonej po prawej stronie każdego komentarza możesz wybrać czynność: podgląd (widzisz komentarz na stronie bloga, aby np. na niego odpisać), przejdź do bloga (przenosi do głównej strony bloga), zablokuj i usuń (usuwanie komentarza).

Najważniejsze zasady dotyczące pisania bloga

Pomyśl, o czym chcesz napisać. Głównym tematem blogów na stronach orlików powinny być wydarzenia i informacje związane z danym orlikiem. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby zamieścić notkę na inny temat – ogólnych zasad treningu, zdrowego odżywiania, motywacji do uprawiania sportu, refleksji na temat artykułu na temat aktywności sportowych. Ciekawe będą też informacje o okolicy i ciekawostkach związanych z Twoją miejscowością.

Nie bój się pisać. Blog to nie wypracowanie czy pismo urzędowe, tu nie ma sztywnych reguł. Ważny jest przekaz. Pisz prosto, tak, jakbyś opowiadał(a) znajomym o fajnych zajęciach czy ciekawej sprawie.

Dbaj o stronę wizualną. Zamieszczaj zdjęcia, filmy wideo, które uatrakcyjnią notki i pokażą, jak wiele atrakcyjnych zajęć odbywa się na orliku. Pamiętaj, aby zadbać o materiały zdjęciowe, które potem można zamieścić na blogu. Rób zdjęcia, kręć wideo podczas zajęć albo poproś o to kogoś innego. Wystarczy zwykły aparat lub nawet telefon komórkowy.

Pisz regularnie. Notki mogą być dłuższe lub krótsze, zawierać więcej lub mniej zdjęć. Ważne, aby blog był na bieżąco aktualizowany i pokazywał, że na Twoim orliku ciągle coś się dzieje. 

Pisz starannie. Pomijanie zasad ortografii czy interpunkcji sprawi, że czytelnik poczuje, że nie jest traktowany z szacunkiem. Oczywiście błąd czy literówka w blogu to nie koniec świata. I zawsze  można to poprawić w późniejszej edycji.

Dbaj o przejrzystą formę. Staraj się dzielić tekst na akapity, wstawiaj wypunktowania, nagłówki, szczególnie jeśli wpis jest dłuższy. Podzielony wpis jest bardziej przejrzysty i czytelny.

Dbaj o swoich czytelników. Odpowiadaj na komentarze czy pytania pojawiające się pod notką. Niech czytelnicy zobaczą, że są dla Ciebie ważni, że liczysz się z ich opiniami czy sugestiami.

Komentarze