Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Infrastruktura Orlika

Jak dbać o boisko poliuretanowe?

fot. Dorota Kabała

Spis treści

Jak dbać na co dzień o boisko wielofunkcyjne? Czego unikać?

Sportowe nawierzchnie poliuretanowe przeznaczone są do obiektów zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Ich podstawową zaletą jest bardzo wysoka elastyczność i sprężystość, a co za tym idzie - wysokie bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wykonywane są na bazie wysokojakościowych, syntetycznych komponentów poliuretanowych oraz granulatów gumowych typu SBR i EPDM. Nawierzchnie poliuretanowe mają jednolitą powierzchnię, są trwałe, odporne na starzenie i promienie UV, łatwe w konserwacji, a koszty ich utrzymania są niewielkie.

Dbając o powierzchnie boisk wielofunkcyjnych należy utrzymywać porządek, nie dopuszczać do rozlewania cieczy oleistych, unikać wnoszenia i używania przedmiotów z ostrym kantami. Należy również zabraniać używania gumy do żucia, która jest bardzo trudna do usunięcia, zwłaszcza gdy wtopi się w nawierzchnię.

Jakie są objawy braku konserwacji?

Jednym z sygnałów, że boisko wymaga prac konserwacyjnych jest utrzymująca się na powierzchni przez dłuższy czas woda opadowa, co spowodowane jest przez niedrożność warstwy wierzchniej i zapchane mikroszczeliny.

Brud zalegający w porach warstwy EPDM stanowi doskonałe podłoże do wzrostu mchów i glonów. Jest to widoczne w postaci zielonkawej poświaty, zwłaszcza przy zachodzie słońca.

Drobne ubytki i pęknięcia poliuretanu, które nie zostaną naprawione na czas, rozprzestrzeniają się na coraz większy obszar boiska.

Problemem jest również brak poszanowania boiska przez użytkowników. Guma do żucia, kapsle, butelki i inne śmieci także przyczyniają się do szybszego niszczenia nawierzchni.

Na czym polega konserwacja boiska wielofunkcyjnego?

Konserwacja polega na myciu ciśnieniowym z dodatkiem środków antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych lub użyciu szorowarki samobieżnej z możliwością odsysania brudnej wody.

Warte polecenia jest klasyczne mycie ciśnieniowe, gdzie strumień wody kierowany lancą dociera do każdego cm2 boiska. Dzięki temu udrażniane są mikroszczeliny, a woda wypłukuje z porów boiska zaczątki mikroorganizmów, mchów itp. Boisko odzyskuje swój pierwotny kolor.

Jak często powinno się przeprowadzać konserwację boiska poliuretanowego?

Zabiegi konserwujące powinno przeprowadzać się minimum raz w roku, najlepiej wiosną kiedy stopnieją śniegi. Boisko jest wtedy brudne, a mikroszczeliny są pozapychane zanieczyszczeniami z wody opadowej i śniegu. W wielu przypadkach, gdzie zwracana jest uwaga na utrzymanie nawierzchni w jak najlepszym stanie oraz jej estetykę, mycie pod ciśnieniem wykonuje 2 razy w roku.

Jak szybko ścierają się linie na boiskach wielofunkcyjnych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Teoretyczna trwałość linii to 5-7 lat, w praktyce już po 2 latach użytkowania można zauważyć zanikanie koloru aż po całkowite znikanie linii. Wykonuje się wtedy malowanie renowacyjne linii. O ile boisko jest na gwarancji, można się tego domagać od wykonawcy, w innym wypadku – prace przeprowadzane są na koszt właściciela Orlika.

Co ciekawe, po ostatnich sukcesach naszych tenisistów, wiele Orlików zafundowało sobie dodatkowe linie kortu tenisowego na boiskach wielofukcyjnych.

Kiedy najlepiej wykonać prace konserwacyjne?

Podobnie, jak w przypadku konserwacji sztucznej trawy, na pewno na wiosnę (kwiecień/maj) oraz na przełomie sierpnia i września.

Jak dbać o boisko w zimę?

Z boiska wielofunkcyjnego można korzystać w zimie po wcześniejszym usunięciu nadmiaru śniegu. Odśnieżanie powinno się wykonywać tylko za pomocą odśnieżarki z wyrzutem bocznym, z wirnikiem ustawionym minimum 1 cm nad powierzchnią. Zdecydowanie niewskazane jest odśnieżanie klasyczne szuflami z ostrą krawędzią.

Świetnym rozwiązaniem na zapewnienie użytkownikom ruchu w zimie jest „Biały Orlik”. Wymaga to oczywiście dodatkowego finansowania. Natomiast w kwestii infrastruktury Białych Orlików, na pewno należy zwracać uwagę na szczelność izolacji poziomej, aby wypływający z instalacji chłodniczej glikol nie zanieczyścił nawierzchni, którą jest potem bardzo trudno wyczyścić.

Opracowano na podstawie rozmowy z Leszkiem Drążkiewiczem z firmy DZ System, zajmującej się pracami konserwacyjnymi na Orlikach oraz informacji ze strony www.dzsystem.pl.

Komentarze