Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Jak pracować z rodzinami na orliku [PORADNIK]

Spis treści

Orliki jako przestrzeń publiczna powinny służyć jak największej liczbie osób – kobietom i mężczyznom, chłopcom i dziewczętom, niepełnosprawnym, przedszkolakom i całym rodzinom. Samo pojawienie się boisk, nie sprawi, że ludzie zaczną z nich korzystać. Tutaj liczy się praca i doświadczenie Animatorów. 

Poniżej zamieszczony poradnik przygotowany w ramach Akademii Animatora dotyczy pracy z całymi rodzinami. Ich obecność na orlikach jest istotna z wielu przyczyn: to w rodzinie kształtują się nawyki związane z aktywnym trybem życia. Rodzinne uprawianie sportu buduje silne relacje rodzic/opiekun-dziecko oraz kształtuje w dziecku nawyk i zamiłowanie do uprawiania sportu. 

Warto pamiętać, że największym impulsem dla dzieci zachęcającym do aktywności fizycznej jest przykład, który dają rodzice. Uświadamiaj dorosłych, że jeśli będą uprawiać sport razem z dziećmi, najlepiej przekonają je do aktywnego i zdrowego trybu życia.

Jako Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej chcemy pomóc Wam, Animatorom w przygotowaniu oferty, która zachęci do korzystania z orlików osoby, które do tej pory robiły to rzadko lub nie robiły tego w ogóle. Służy temu oferta szkoleń, kursy online, a także poradniki takie jak ten. Zamieszczony poniżej poradnik składa się z podręcznika w pliku PDF, który możesz przeglądać lub pobrać, oraz materiału wideo. 

Co znajdziesz w naszym poradniku?

Przyjęliśmy założenie, że rodzina to przynajmniej jedna osoba dorosła (rodzic, babcia, dziadek, ciocia, opiekun) i jedno dziecko. W poradniku przeczytasz o obawach, stereotypach i oczekiwaniach dotyczących korzystania z orlików przez rodziny, pojawiających się zarówno po jednej (rodziny), jak i po drugiej (animatorzy) stronie. Dowiesz się, jakimi sposobami zachęcić rodziny do obecności na orlikach i podtrzymać ich ciekawość, jak przygotować ofertę adresowaną do tej grupy odbiorców. W rozdziale "Dobre praktyki animatorów ekspertów" poznasz sprawdzone rozwiązania. Przeczytasz również o działaniach związanych z wolontariatem dla rodzin oraz o możliwościach promocyjnych.  W rozdziale "Inspiracje" przedstawiamy konkretne przykłady gier i zabaw, które możesz wprowadzić u siebie na orliku.

Kliknij, aby wejść do poradnika w PDF: 

Zobacz materiał wideo:

Zobacz też pozostałe poradniki:

Komentarze