Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Promocja

Jak robić dobre zdjęcia?

Spis treści

Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt fotograficzny nie jest przydatny jeśli nie masz go przy sobie. Z drugiej strony, wielu z nas zawsze ma w kieszeni aparat fotograficzny - ten w telefonie komórkowym. Niezależnie od tego jakim sprzętem fotografujesz, możesz zastosować kilka prostych zasad, dzięki którym uzyskasz dobrej jakości zdjęcia.

Baw się i eksperymentuj. Poznaj swój aparat.

Aparaty mają różne, mniej lub bardziej zaawansowane funkcje. Warto poświęcić trochę czasu, żeby się z nimi zaznajomić. To Ci później bardzo ułatwi pracę i pomoże robić jak najlepsze zdjęcia.

Światło

Staraj się mieć słońce za plecami i nie wykonywać zdjęc pod ostre światło.

Unikaj silnych świateł świecących prosto w obiektyw, np. słońca, latarni bądź reflektorów.

Stabilność

Wykonując zdjęcie przyjmij stabilną postawę (nie wychylaj się do przodu) tak, aby nie było poruszone. Trzymaj aparat dwiema rękami. Zdjęcia robione jedną ręką zazwyczaj wychodzą nieostre.

Kompozycja

Staraj się utrzymywać horyzont w linii poziomej. Krzywe zdjęcia trudniej się ogląda. 

Unikaj pionowych kadrów. Większość Twoich zdjęć będzie przeglądana na komputerach, które są wyposażone w panoramiczne ekrany. 

Zwróć uwagę na tło, na którym występują postaci. Dobrze jeśli tło stanowi kontekst dla sytuacji, którą fotografujesz. Unikaj w tle brzydkich przedmiotów, np. koszy na śmieci.

Fotografując postać, staraj się zostawić więcej przestrzeni po tej stronie, w którą patrzy. 

W przypadku portretów bądź zdjęć małych grup unikaj umieszczania twarzy w centrum kadru.

Staraj się wypełnić kadr postacią, a nie powietrzem wokół niej. 

Różnorodność sytuacji i odmienne perspektywy

Nie skupiaj się tylko na jednym rodzaju ujęcia. W swojej relacji umieść zarówno zdjęcia grupowe, portrety uczestników, jak i zdjęcia z akcji na boisku.

Zdjęcie grupowe wykonane z „perspektywy żaby“ wyróżnia się i sprawia, że postaci wydają się większe. 

Przygotowanie - od ogółu do szczegółu

Fotografując imprezę sportową, wykonaj zdjęcie z oddalenia, przedstawiające możliwie szeroki plan. Następnie zbliż się i wykonaj zdjęcie mniejszych grup osób. Na koniec wykonaj zdjęcia takich szczegółów, jak piłki, paletki i ludzi, którzy z nich korzystają. Takie zróżnicowane ujęcia urozmaicą Twoją fotorelację z wydarzenia.

„Nie!“ dla lampy błyskowej

Lampa błyskowa nadaje się do używania w pomieszczeniach, a nie na otwartym powietrzu. W większości sytuacji na Orliku, raczej zaszkodzi ona zdjęciu niż pomoże - lampy w małych aparatach są słabe i oświetlają tylko najbliższą przestrzeń. Najlepiej więc wyłącz ją przed robieniem zdjęć.

„Nie!“ dla zoomu cyfrowego

Zoom cyfrowy to sztuczne powiększanie obrazu. Lepiej kadruj zdjęcie, które już wykonałeś na komputerze.

Jakość

Używaj najwyższej możliwej rozdzielczości w aparacie. Jakość wykonywanych zdjęć zazwyczaj możesz zmienić w menu Ustawienia, chyba że Twój aparat wykonuje zdjęcia tylko w jednej rozdzielczości.

Sprawdzaj czy zdjęcie, które wykonałeś spełnia Twoje oczekiwania, np. czy fotografowane osoby nie przyknęły oczu. 

Edycja

Edytuj zdjęcia w komputerze, a nie w telefonie lub na aparacie. Ich ekrany są za małe, aby właściwie ocenić jakość zdjęcia.

Publikacje

W internecie są dostępne darmowe programy do obróbki zdjęć. Niektóre z nich, np. Picasa, są bardzo proste w obsłudze i co ważne, mają menu po polsku. Skorzystaj z nich, aby przygotować zdjęcia do publikacji w internecie. Tutaj jest link do ściągnięcia programu: http://picasa.google.com/.

Mniej = lepiej.

Publikując zdjęcia, staraj się wybierać tylko najlepsze ujęcia i unikaj zamieszczania na stronie Orlika powtarzających się albo bardzo podobnych zdjęć.

Prawo

Pamiętaj, że każdy z nas ma prawo do ochrony wizerunku swojego oraz swoich dzieci. Przed publikacją zdjęć, zapytaj o zgodę, najlepiej jeśli uzyskasz ją w formie pisemnej. Dobrym pomysłem może być wysłanie zdjęcia rodzicom dziecka albo konkretnemu uczestnikowi z podziękowaniem za udział i zapytanie przy okazji czy nie mieliby nic przeciwko, żeby to zdjęcie pojawiło się np. na plakacie zapowiadającym kolejne wydarzenie.

Podsumowanie

Zdjęcia są potrzebne, żeby skutecznie promować działalność Orlika. Warto stworzyć bazę zdjęć do wykorzystania na stronie internetowej albo na plakacie. Jeśli nie masz możliwości samodzielnego robienia zdjęć, poproś o pomoc wolontariusza albo inną osobę zaangażowaną w działania Orlika. Wśród nas jest wielu miłośników oraz zaawansowanych amatorów fotografii.

Materiał opracowany we współpracy z Markiem Kowalczykiem / Vistrad.pl.

Komentarze