Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Jak rozpocząć i rozwijać pracę z przedszkolakami?

Spis treści

Sportowe urodziny na orliku w Jezioranach

 1. Zorganizuj spotkanie z rodzicami i wychowawcami. Świetnym partnerem będą przedszkola znajdujące się w okolicy Twojego orlika.

 2. Kilkuletnie dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Uczestniczą w zajęciach z dużym zaangażowaniem.

 3. Zorganizuj przykładowe zajęcia. Nawet jeśli wychowawcy czy rodzice podchodzą sceptycznie do wysyłania dzieci na orlik, będzie łatwiej ich przekonać, jeśli zobaczą, jak takie zajęcia mogą wyglądać.

 4. Zwracaj uwagę na to, że w wieku przedszkolnym wszechstronnie rozumiany ruch jest bardzo ważnym bodźcem rozwojowym (zarówno dla rozwoju fizycznego, umysłowego, jak i emocjonalnego) oraz sprzymierzeńcem w walce z otyłością, która coraz częściej dotyczy nawet małych dzieci.

 5. Rozwieś plakaty informujące o zajęciach w miejscach, gdzie rodzice przychodzą ze swoimi maluchami - na placach zabaw, w parku, przy ZOO, na basenie, w przychodni.

 6. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepszą formą ćwiczeń są różnorodne gry i zabawy ruchowe (chodzenie na czworaka, swobodne biegi, ćwiczenia z elementami podskoków, ćwiczenie równowagi podczas stania na jednej nodze, biegi z omijaniem przeszkód, rzuty piłką do celu).

 7. Dobrym pomysłem jest organizowanie zajęć tematycznych. Spróbuj wpleść w zabawy ruchowe elementy z bajek, filmów, książek dla dzieci.

 8. Dzieci wymagają bardzo dużego zaangażowania. Szybko się nudzą, zajęcia dla nich powinny być dynamiczne, a animator powinien wykazywać się dużą cierpliwością i pomysłowością.

 9. Zorganizuj piknik rodzinny. Niech rodzice przekonają się, że orlik to świetne miejsce, gdzie dziecko ma szansę blisko domu i za darmo uczestniczyć regularnie w zajęciach sportowych.

 10. Nie wahaj się prosić o pomoc rodziców czy wychowawców. Mogą współuczestniczyć w prowadzeniu zajęć, zorganizować transport, rozwiesić plakaty albo przygotować dla dzieci zdrowy poczęstunek. Nawet zapracowani potrafią znaleźć czas, jeśli się ich o to poprosi.

 11. Rodzice i dziadkowie przychodzą pokibicować dzieciom podczas ich zajęć na orliku? Wykorzystaj to i zaproś ich do skorzystania z oferty dla dorosłych, seniorów czy rodzin.

Czytaj więcej o aktywności dzieci i rodzin:

Komentarze