Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Jak zachęcić rodziny do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu?

Spis treści

ywe piłkarzyki" podczas pikniku rodzinnego w Świdnicy

  1. Przede wszystkim: nie zniechęcaj się! To, że na początku możesz spotkać się z niewielkim zainteresowaniem, o niczym jeszcze nie świadczy. Wiele wspaniałych inicjatyw zaczyna się od małych grup pasjonatów, którzy swoim entuzjazmem stopniowo zarażają innych. Jeśli na dowolne (także te organizowane specjalnie dla dziewczynek czy seniorów) zajęcia przyjdzie początkowo garstka osób, nie poddawaj się. Postaraj się wzbudzić w naszych uczestnikach dumę z tego, że przyszli. Pracuj cierpliwie, a z czasem zadowoleni uczestnicy zajęć będą zachęcać do nich swoich znajomych i sąsiadów. Jeśli poczują się inicjatorami czegoś ważnego, jest większa szansa, że zostaną na dłużej.

  2. Druga sprawa, na którą warto zwrócić uwagę – pomóż zerwać rodzicom czy dziadkom ze zwyczajowym odprowadzaniem dzieci na zajęcia i bezczynnym czekaniem. Zaczątkiem grupy rodzinnej mogą być rodzice, którzy przyprowadzają dzieci na orlik. Spróbuj do nich podejść i zaproś do wspólnej zabawy z dziećmi. Z czasem zachęcaj rodziców, by tę aktywność traktowali coraz poważniej – nie tylko „bawili się z dziećmi”, ale cieszyli też własną aktywnością.

  3. Postaraj się poszukać różnych regularności w obecności rodziców na orliku. Na przykład ojcowie często zajmują się dziećmi w sobotę rano. Niepracujące mamy mogą wtedy wreszcie odpocząć lub zająć się własnymi sprawami, a tatusiowie spacerują z maluchami. Sobota lub niedziela może być dobrym terminem na zorganizowanie międzypokoleniowych zajęć. Chodzi o to, by wpisać się w takie momenty, kiedy rodzina ma największe szanse, by wspólnie spędzić czas. A to są najczęściej weekendy.

  4. Zwykle sportowe wydarzenia rodzinne kojarzą się z dużymi piknikami, imprezami organizowanymi dwa, trzy razy do roku. Na pewno jest to dobry sposób na wspólne spędzenie czasu i integrację całej społeczności. Następnym razem skorzystaj z okazji, by na takim wydarzeniu zaprosić rodziców na stałe zajęcia – wesoły piknik może być cotygodniowym rytuałem – wspólne przeciąganie liny, mecz dzieci kontra rodzice, wspólne wyścigi mogą na mniejszą skalę odbywać się co tydzień, a nie od wielkiego święta.

  5. Największym impulsem dla dzieci zachęcającym do aktywności fizycznej jest przykład, który dają rodzice. Uświadamiaj dorosłych, że jeśli będą uprawiać sport razem z dziećmi, najlepiej przekonają je do aktywnego i zdrowego trybu życia.

  6. Zwracaj uwagę na to, że pozytywne relacje i więzi rodzinne, tak ważne dla rozwoju dziecka, można rozwijać poprzez wspólną aktywność fizyczną. Rodzinne uprawianie sportów buduje silne relacje rodzic-dziecko oraz kształtuje w dziecku nawyk i zamiłowanie do uprawiania sportu.

Czytaj więcej o aktywności dzieci i rodzin:

Komentarze