Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Wprowadzenie

Kim jest Animator Orlika?

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Jest ich w Polsce już ponad 3000!

Animator Orlika to osoba-instytucja. Najmłodsza instytucja w społecznościach lokalnych. Rolą Animatorów jest angażowanie, zachęcanie, skłanianie do działania oraz edukowanie. Są specjalistami w dziedzinie sportu, ale również osobami, które pozytywnie wpływają na sytuację społeczności, m.in. organizując różnego typu zajęcia, imprezy czy projekty angażujące jak największą i najbardziej zróżnicowaną grupy użytkowników.

Najważniejszym celem Animatora sportu jest zachęcanie do aktywności fizycznej osób dotychczas nieaktywnych, tak aby stała się ona codziennym, ważnym elementem życia, a nie jedynie okazjonalnym „wydarzeniem”. Tylko wtedy, gdy ćwiczymy regularnie, sport ma znaczenie dla stanu naszego zdrowia i psychiki.

Rolą Animatora jest praca z oraz dla lokalnej społeczności, inspirowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu, uczenie zdrowego stylu życia, jak również współpraca z samorządem i innymi organizacjami w ramach partnerstw lokalnych. To praca z ludźmi, wymagająca przede wszystkim empatii, czyli umiejętności odczuwania emocji innych osób. Dobry Animator jest czuły na potrzeby użytkowników Orlika i stara się w jak najlepszy sposób na nie odpowiedzieć. 

Komentarze