Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Kobiety i dziewczęta na orliku. Walka z dysproporcjami

Spis treści

Orlik  w Nowej Górze

Przez kilka miesięcy pracy z Wami wiemy już, ile wysiłku i cierpliwości wymaga od Was rozszerzenie oferty zajęć na orlikach o takie, które spotkają się z uznaniem nowych grup.  Szczególnie takich, które do tej pory unikały orlika lub po prostu nie zwracały na niego uwagi.  

Doceniamy, jak ciężko pracujecie, żeby zmienić statystyki dotyczące uczestnictwa w zajęciach na boiskach i złagodzić dużą dysproporcję między chłopcami i mężczyznami (83% uczestników) a dziewczynkami i kobietami (17% uczestniczek zajęć na orlikach).

Nie stanie się to szybko ani nie będzie łatwe, bo dużo dziewczyn i kobiet uważa, że sport po prostu nie jest dla nich. Najważniejsze, żeby przekonać je do spróbowania, bo pierwsze pozytywne doświadczenie może dać im motywację do zmiany nawyków. 

Przyjrzeliśmy się w ostatnim czasie przykładom Waszej pracy z kilkunastu lokalizacji i wiemy, że część z Was znalazła ciekawe sposoby na pracę z nowymi, kobiecymi grupami. Przeczytajcie, co robią Wasze koleżanki i koledzy animatorzy, a być może zainspiruje Was to do własnych działań.

Co jest ważne w realizowanych przykładach:

  • oparte są na nowych dyscyplinach (dziewczynki łatwiej przyciągnąć do nieoczywistych sportów)
  • animatorzy skupiają się na bezpośrednim dotarciu do grup
  • ważna jest cierpliwość: grupy nieprzyzwyczajone do aktywności na świeżym powietrzu potrzebują czasu, wielu sygnałów od koleżanek czy rodziny, że są nowe zajęcia i warto spróbować
  • warto docierać do mam, bo to one kształtują postawy swoich dzieci (szczególnie córek) wobec sportu i ruchu (dobrym pomysłem jest robić zajęcia dla nich razem)
  • dziewczynkom i kobietom czasami może przeszkadzać ruch na „widoku” – warto zastanowić się, jaki lokalny partner zapewni nam salę do zajęć dla „nieśmiałych”. Wierzcie nam, że gdy Panie się rozkręcą, będą mogły i chciały wrócić na orlik.

Zobacz też:

Jak zachęcić dziewczęta i kobiety do zajęć na orliku? "Muszą poczuć się ważne"

Dziewczyny grają w nogę na orliku. "Same przyszły i poprosiły o treningi"

Bądź fit na orliku. Innowacyjny trening interwałowy z... oponami

10 ćwiczeń na kręgosłup i mięśnie brzucha

 

Komentarze