Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Propozycje nowych zajęć

Latająca zośka

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Latająca zośka to świetna propozycja gry ruchowej dla wszystkich. Zapoczątkowana w Chinach (znana tam jako "Jianzi"), i do tej pory niezwykle popularna w tym kraju, od kilku lat zyskuje coraz większą popularność także w Polsce.

Inicjatorem i popularyzatorem gry w Polsce jest Mirosław Węgrzyn. Podczas podróży do Chin zauważył ogromną popularność tego sportu i postanowił przenieść ją do kraju. Od 2010 roku działa założone przez niego Stowarzyszenie Wspierania Nowych Dyscyplin Sportowych "Latająca Zośka".

Na czym to polega?

Gra polega na podbijaniu kolorowej lotki różnymi częściami ciała, oprócz rąk, tak aby nie dotknęła ona ziemi. Najmocniej pracują przy tym nogi, a zwłaszcza stopy. Grać można samodzielnie albo w grupach, na otwartym powietrzu albo w zamkniętych pomieszczeniach. Nie ma tutaj żadnej z góry ustalonej reguły.

Lotka wykonana jest z czterech, połączonych ze sobą piór, umiejscowionych w podstawce z obciążnikiem z tworzywa sztucznego. Ma ona długość od 15 do 18cm i waży ok. 15g.

Jakie są korzyści z gry?

  • Poprawa koordynacji ruchowej, zwinności, czasu reakcji i koncentracji
  • Wzrost umiejętności piłkarskich, znaczna poprawa techniki gry, prowadzenia piłki
  • Umożliwienie aktywnego spędzenia czasu, właściwie w każdej dostępnej przestrzeni
  • Możliwość wspólnej zabawym niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy płci
  • Niezwykle przystępna cena - ok. 3zł za sztukę.

Jak grać w latającą zośkę na Orliku?

Grę można wykorzystać zarówno do rozgrzewki, np. przed zajęciami z piłki nożnej, ale również innych sportów: koszykówki, tenisa, piłki ręcznej czy badmintona. Można nią zachęcać do ruchu osoby, które zazwyczaj nie są skore do aktywności i przyglądają się jak sport uprawiają inni. Żywe kolory i bardzo wesoły charakter tej gry wciąga nawet największego sceptyka czy nieśmiałą osobę!

Można oczywiście organizować gry pojedyncze albo mecze w grupach.

Polecamy również stronę Stowarzyszenia "Latająca Zośka": www.latajacazoska.pl

Komentarze