Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

"Let's Move": Rozruszajmy całe rodziny

Spis treści

Fot. za www.letsmove.gov

Let's Move (pol. "Ruszajmy się") to zainicjowany przez Pierwszą Damę USA Michelle Obamę projekt dedykowany rozwiązywaniu problemu otyłości. Cel jest ambitny - sprawić, by dzieci dorastały zdrowsze i szczęśliwsze. Program realizowany jest w USA, jednak jego założenia możemy równie dobrze przyswoić w Polsce, gdzie w zastraszającym tempie wzrasta zagrożenie otyłością i chorobami wynikającymi z siedzącego trybu życia. Podstawowa strategia zakłada zachęcanie dzieci od najmłodszych lat do zdrowego i aktywnego trybu życia, uświadamiania rodziców w tym zakresie, zapewnienie zdrowszej żywności w szkołach i pomagając dzieciom spędzać czas bardziej aktywnie.

Twórcy programu przekonują, że świetnym lekarstwem na zachęcenie dzieci do ruchu jest angażowanie całych rodzin w aktywność fizyczną. Badania pokazują, że dzieci w otoczeniu przyjaciół i rodziny chętniej się angażują w uprawianie sportu.

Program jest odpowiedzią na epidemię otyłości w USA, jednak w Polsce problem jest równie poważny. Według raportu WHO polskie nastolatki są w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych. Co trzeci polski nastolatek ma nadwagę. Problem pogłębia fakt, że nasze dzieci nie przepadają za aktywnością fizyczną. W Polsce część założeń projektu Let's Move możemy z powodzeniem realizować na orlikach umożliwiając realizację aktywności fizycznej całym rodzinom.

Oto kilka działań, które warto wprowadzić w życie, by rodzina weszła na drogę zdrowszego stylu życia (w ramach programu "Let's Move" skierowane są do samych rodzin, jednak animator może również z wielu z nich skorzystać, konstruując ofertę skierowaną do rodzin):

  • Dawaj dzieciom zabawki, które zachęcają je do aktywności fizycznej (piłki, latawce, gumy do skakania)
  • Ograniczaj czas poświęcany na oglądanie telewizji i nie stawiaj telewizora w dziecięcym pokoju
  • Korzystajcie ze schodów zamiast windy
  • Po posiłku idźcie na spacer
  • Wprowadź zasadę, że w czasie reklam wstajecie od telewizora, by się poruszać
  • Ustalcie dni wspólnych aktywności: rodzinny dzień w parku, dzień na basenie, dzień rowerowy (czy dzień wizyty na orliku)
  • Przyznawajcie punkty za aktywność fizyczną każdemu członkowi rodziny
  • Włącz się w organizację pozaszkolnych zajęć sportowych
  • Zadbaj o to, by dzieci spały odpowiednią liczbę godzin na dobę (brak odpowiedniej ilości snu odpowiada za brak energii, trudności z koncentracją, a nawet zwiększa zagrożenie otyłością)
  • Przekonaj się, jak angażujące i dające mnóstwo radości mogą być aktywności całej rodziny na świeżym powietrzu 

Skąd pomysł na "Let's Move"?

Jeszcze 30 lat temu tryb życia większości ludzi pozwalał na utrzymywanie zdrowej wagi. Dzieci chodziły do szkoły na piechotę, na przerwach bawiły się w berka, a po szkole biegały z kolegami i koleżankami po podwórku. Posiłki były przygotowywane w domu, a jedzenie fast foodów należało do rzadkości (w Polsce pierwsze restauracje typu fast food pojawiły się dopiero w latach 90.). Dziś dzieci są zawożone do szkoły samochodami albo jeżdżą autobusem, a popołudnia spędzają przed telewizorem, komputerem lub grając w gry wideo. Rodzice są zbyt zajęci, by przygotowywać w domu zdrowe posiłki.

Coraz powszechniejsze jest podjadanie niezdrowych przekąsek. W szkolnych sklepikach można wybrać jedynie między batonikiem, pączkiem, chipsami i colą. Badania pokazują że młodzież między 8 a 18 rokiem życia spędza średnio 7,5 godziny dziennie, oglądając telewizję, surfując po internecie, grając w gry wideo itp.

Hasło "Let's Move" skierowane do całych rodziny jest odpowiedzią na te niepokojące tentencje. Więcej informacji na http://www.letsmove.gov/ (strona w języku angielskim).

Czytaj więcej o aktywności dzieci i rodzin:

Komentarze