Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Motywacja, czyli jak zachęcić ludzi do ruchu

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Nic tak nie motywuje do sportu jak towarzystwo innych osób. Sport i rekreacja łączą ludzi, a Orlik jest idealnym miejscem do tego, żeby spotkać się ze znajomymi, pograć w piłkę, koszykówkę, badmintona albo frisbee. Można też przy okazji poznać nowe osoby i nawiązać nowe przyjaźnie.

Jak motywować dorosłych?

Różne są przyczyny powodujące, że ludzie nie uprawiają sportu. Bardzo często chodzi o brak czasu, pieniędzy, brak wiedzy o możliwościach gdzie można uprawiać sport, ale również lenistwo czy nieśmiałość. Fakt, że Orlik jest dostępny bezpłatnie, eliminuje barierę finansową. Warto więc zastanowić się nad pozostałymi kwestiami.

Brak czasu

To świetna wymówka dla każdego. Wiadomo jednak, że już 30 minut ruchu dziennie zapewnia dobrą kondycję fizyczną. Oferta takich ekspresowych zajęć ogólnofizycznych mogłaby być bardzo ciekawą propozycją dla osób, które są ciągle "w biegu".

Brak wiedzy

Nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę, że Orlik to nie tylko boisko do piłki nożnej, ale miejsce oferujące możliwość uprawiania różnych form ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego chcemy promować Orliki w ramach portalu Nasz Orlik i na pewno jest tu Twoja niezwykle ważna rola w promocji tego co dzieje się na Twoim Orliku oraz zachęcaniu nowych grup do rozpoczęcia aktywności fizycznej.

Lenistwo

To poważny problem, ale można go przezwyciężyć odwołując się do kwestii związanych z poprawą stanu zdrowia, kondycji fizycznej, ale również wyglądu i poczucia własnej wartości.  Bardzo mobilizująco działa też grupa. Jeśli uda się stworzyć grupę spotykającą się regularnie na Orliku, szanse na "wyłamanie" są mniejsze, ponieważ uczestnicy nie chcą zawieść koleżanek i kolegów.

Nieśmiałość

Często zdarza się, że ludzie nie wierzą w swoje możliwości i boją się ośmieszenia. Ważne jest, aby stworzyć im komfortowe warunki do tego, żeby mogli zacząć uprawiać sport. Może zaproponuj im taką dyscyplinę, jak latająca zośka, frisbee albo badminton? Są one stosunkowo łatwe do opanowania na podstawowym poziomie i w miarę upływu czasu, jest duża szansa, że poziom pewności siebie takich osób wzrośnie.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Jeśli już od najmłodszych lat będziemy wpajać dzieciom zamiłowanie do ruchu, możemy liczyć, że kiedy podrosną, będzie to dla nich tak samo oczywiste i naturalne, jak np. poranne mycie zębów. Motywacją do uprawiania sportu może być chęć spędzenia czasu z rówieśnikami, ale również z rodziną, np. w ramach festynu. Ważne jest, aby dziecko traktowało ruch jako przyjemność, a nie obowiązek. Pokazanie mu różnych dyscyplin sportu, może przełożyć się na zainteresowanie tą jedną, konkretną, która później może przerodzić się w prawdziwą pasję.

Komentarze