Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Wprowadzenie

Społeczne wymiary sportu powszechnego

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Sport powszechny nie polega na osiąganiu najlepszych wyników. To działania rozwijające powszechną, różnorodną aktywność fizyczną, i jak najbardziej powszechny do niej dostęp. Rywalizacja jest ważną częścią sportu, ale w tym przypadku nie najważniejszą. Tu chodzi o dobrą zabawę, aktywne spędzanie czasu, naukę nowych dyscyplin, ich zasad i techniki. Sport powszechny ma znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla lokalnej współpracy, rozwijania obywatelskiego zaangażowania (we wszystkie sprawy lokalne, nie tylko sportowe), wzmocnienia działań organizacji pozarządowych, pielęgnowania więzi między ludźmi.

Sport powszechny może być drogą do rozwoju społeczności, kształtowania charakteru młodych ludzi, ich zdrowia, aktywizacji osób dorosłych, starszych, ale także rehabilitacji osób po kontuzjach czy tych trwale niepełnosprawnych. To działania obejmujące całe społeczeństwo, o których znaczeniu wiedzą władze m.in. w takich krajach, jak Wielka Brytania, wpajające zamiłowanie do sportu swoim obywatelom od najmłodszych lat.

W Polsce coraz więcej mówi się o sporcie powszechnym i widzi się osoby na co dzień uprawiające sport. Sondaż przeprowadzony przez TNS OBOP w 2012 roku wyraźnie wskazuje, że coraz więcej z nas jest aktywnych. Co piąty dorosły Polak ćwiczy każdego dnia, a 27 proc. jest aktywnych 2-6 razy w tygodniu. Orliki odgrywają w tym procesie ogromną rolę. Dlatego, poprzez ten portal oraz inne projekty w ramach programu Nasz Orlik, chcemy promować to co się dzieje na Orlikach, zachęcać Polaków do skorzystania z ich oferty oraz wspierać pracujących na Orlikach Animatorów.

Komentarze