Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Użytkownicy

Sport seniorów i osób niepełnosprawnych: Warto tworzyć ofertę dla tych najmniej widocznych grup

Spis treści

Paradoks działań w obszarze sportu polega na tym, że bardzo często projektując oferty sportowe, pomijamy tych, dla których sport miałby największe znaczenie. Seniorzy, osoby z różnymi niepełnosprawnościami, osoby chore - dla nich sport to wielofunkcyjne i tanie (!) lekarstwo. Lekarstwo, które po pierwsze może łagodzić objawy chorób, zwiększa szansa na wyzdrowienie (rehabilitację), a w obszarze społecznym pozwala pozostać w kontakcie z innymi, czuć się częścią społeczności.

Tworząc naszą orlikową ofertę, zastanówmy się, czy nie możemy w łatwy sposób zadbać o stworzenie zajęć dla którejś z wymienionych grup. Np. w Niemczech bardzo dużo klubów sportowych stara się myśleć o doradztwie w zakresie zdrowia - trenerzy szkolą się w doradzaniu odpowiedniego ruchu osobom z różnymi zdrowotnymi i ruchowymi deficytami.

W tworzeniu oferty możemy albo iść w kierunku organizacji oddzielnych zajęć dla konkretnej grupy (seniorek-kobiet, osób na wózkach) albo tak prowadzić grupy, by włączać przedstawicieli tych grup do zajęć dla grup "większościowych".

Oczywiście takie łączenie musimy projektować z głową - zróbmy zajęcia dla początkującej grupy siatkarek i zaprośmy seniorki albo zorganizujmy turniej, w którym jeden zawodnik musi mieć co najmniej 70 lat. Szukajmy powodów i zapewniajmy warunki dla tych, którzy w sporcie są najmniej widoczni. Choć tak samo sportu potrzebują.

Zobacz też:

Komentarze