Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Propozycje nowych zajęć

Tenis U-10

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Dzięki sukcesom Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza, tenis staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Grać w tę dyscyplinę mogą wszyscy: dzieci od lat 4-5, młodzież, dorośli i seniorzy. Dzięki nowym metodom gry w tenisa, można w niego grać wszędzie, również na Orlikach. Wystaczy tylko odpowiedni sprzęt.

Na czym polega program Tenis U-10?

W 2007 roku Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) zainaugurowała program "Play and Stay" ukiernkowany na promocję tenisa wśród dzieci i dorosłych. W Polsce inauguracja tego programu miała miejsce w 2010 roku. Do października 2013 roku do programu przystąpiło 210 klubów tenisowych, zorganizowano kilkaset dziecięcych turniejów, a ponad 4000 dzieci ma licencję "Tenis U-10".

Zasady programu "Tenis U10" polegają na dostosowaniu odpowiednich piłek, kortów oraz rakiet do poziomu umiejętności i wieku zawodnika.

Tenis na Orlikach

Wykorzystując to nowe podejście, Polski Związek Tenisowy od 2013 roku wprowadza program "Tenis U-10" w nowych, bezpłatnych dla uczestników zajęć, przestrzeniach, czyli na Orlikach oraz w szkołach. Dzięki temu nieporównywalnie więcej dzieci ma szansę na spróbowanie gry w tenisa.

Zajęcia z tenisa U-10 mogą być realizowane w ramach programu "Mały Mistrz", mającego na celu wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w planowaniu i prowadzeniu zajęć ruchowych. 

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W jego ramach Polski Związek Tenisowy szkoli Animatorów na Orlikach z metodyki pracy (2-dniowe szkolenie), zapewnia zestaw sprzętu do realizacji programu (siatki, linie do wyznaczania kortu, rakiety i piłki) oraz przekazuje Animatorom odpowiednie materiały dydaktyczne i promocyjne. W zamian za to od jednostek zarządzających Orlikami oczekiwane jest organizowanie bezpłatnych zajęć tenisowych dla dzieci oraz promocja tych zajęć wśród lokalnej społeczności.

Pilotażowa edycja programu "Tenis na Orlikach" objęła 95 Orlików w trzech województwach (małopolskim, śląskim i łódzkim), dzięki czemu ok. 2400 dzieci miało dostęp do bezpłatnych zajęć z tenisa.

Co dalej?

Na 2014 rok Polski Związek Tenisowy planuje wdrożenie programu w kolejnych pięciu województwach. Wszyscy Animatorzy, którzy są zainteresowani włączeniem zajęć z tenisa w ofertę swojego Orlika, są proszeni o kontakt ze Związkiem.

Koordynator programu Tenis 10 na Orlikach: Bogna Czepułkowska, tel. 533 331 569, e-mail: czepulkowska@pzt.pl.

Więcej informacji: http://www.tenis10.pl/

Komentarze