Baza wiedzy

Wiedza i narzędzia przydatne w codziennej pracy Animatora

Propozycje nowych zajęć

Ultimate frisbee

fot. Marek Kowalczyk / Vistrad.pl

Spis treści

Ultimate frisbee to gra zespołowa z użyciem dysku frisbee. Jest to sport bezkontaktowy, wykorzystujący elementy koszykówki, piłki ręcznej, rugby oraz piłki nożnej. Na poziomie profesjonalnym to gra bardzo dynamiczna, wymagająca szybkości, zwinności i dobrej kondycji, ale jej proste zasady powodują, że jest przystępna dla każdego.

Co istotne, podstawową zasadą Ultimate jest zasada fair play. Na boisku nie ma sędziów. Gracze sami między sobą rozstrzygają kwestie sporne, a w przypadku różnicy zdań – powtarzają sporne zagranie. 

10 prostych zasad Ultimate wg Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate (PSGU)

Pole gry

Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37m podzielone na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64m oraz dwie strefy punktowe (ang. zone) o długości 18m.

Rozpoczęcie gry

Na początku każdego punktu 7-osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool).

Zdobywanie punktów

Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie oraz następuje zamiana stron boiska.

 Ruch dysku

Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu taki zawodnik ma 10 sekund, aby podać dysk dalej. Czas odlicza obrońca kryjący rzucającego (tzw. marker). 

Przejęcie dysku

Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuje, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotnie dysku będąc po za boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku. 

Zmiany zawodników

Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie pomiędzy punktami lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.

Kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul. 

Faule

Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku, dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk staje się w jego posiadaniu. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem, dysk wraca do poprzedniego rzucającego.

Brak sędziów

Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staje się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry. 

Duch gry

Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry. 

Podstawowe techniki rzutu 

Forehand

Podstawa to uchwyt. Ułoż rękę tak jakbyś z palców tworzył “pistolet”. Palce wskazujący i środkowy idą do wewnątrz dysku, kciuk i pozostałe palce – pozostają na zewnątrz. Bardzo ważna w rzucie frisbee jest praca nadgarstka.

Rzut nie wymaga dużego wysiłku i ruchu całego ciała. Wystarczy ustawienie dysku pionowo w dłoni i nadanie mu rotacyjnego ruchu właśnie z nadgarstka, przedłużonego lekkim ruchem ramienia do przodu. Ważne jest również wykończenie ruchu. Ręka nie powinna schodzić w dół tylko zostać w poziomej pozycji na koniec ruchu. W ten sposób unikniemy niewłaściwego wyrzutu pionowego. 

Backhand

Uchwyt zaczynamy od mocnego przyłożenia dłoni do dysku i umieszczenia kciuka na okrągłym obrysie na powierzchni frisbee. Palec wskazujący powinien znaleźć się wewnątrz dysku, lekko oddzielony od pozostałych. Palec środkowy jest delikatnie wysunięty do wewnątrz, wskazując na środek dysku. Natomiast palce serdeczny i piąty zaciskają obręcz dysku.

W tym przypadku rzut, podobnie jak w forehandzie, wymaga dobrej pracy nadgarstka, lekko tylko wzmocnionej ruchem ramienia. Rzut wzmacnia się przez skręt tułowia, jednak nie powinno się zaginać ręki z łokciem do siebie tylko utrzymywać układ ramienia z frisbee w kształcie litery “L” w stosunku do tułowia. Ruch ciała przy rzucie przypomina nieco pracę ciała golfisty – z lekkim obrotem w kierunku rzutu i wykończeniem ruchu stopą. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie PSGU: http://www.frisbee.pl/.

W załączeniu przedstawiamy prezentację pokazywaną na szkoleniach Akademii Animatora 2013 przez Wiktorię Maruszczak i Mikołaja Smogóra z PSGU.

Materiały do pobrania - wymagane logowanie
  • Prezentacja_ultimate_frisbee
Komentarze