Aktualności Nasz Orlik

Najnowsze wydarzenia w projekcie

Autorka:
Urszula Staniszewska

Orliki, czyli sportowe miejsce dla Ciebie!

Nowoczesny kompleks sportowy na wyciągnięcie ręki, gdzie każdy za darmo może wziąć udział w zajęciach sportowych pod okiem doświadczonego animatora sportu albo zarezerwować boisko, by zagrać w piłkę z przyjaciółmi – brzmi jak marzenie, prawda? To marzenie  nam się spełniło.

 Czym jest Orlik?

To nowoczesny kompleks sportowy wybudowany w ramach rządowego programu „Moje Boisko Orlik 2012”. Na każdym znajdują dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią (piłkarskie 30 x 62 m i wielofunkcyjne 19,10 x 32,10 m) oraz pomieszczenie gospodarcze (pokój animatora, szatnie, sanitariaty, magazynek na sprzęt). Orliki są ogrodzone i wyposażone w oświetlenie (aby można było z nich korzystać wieczorami). W Polsce wybudowano 2604 orliki. Dobrze zarządzany orlik to miejsce regularnej aktywności ludzi w różnym wieku, o różnym poziomie sprawności, statusie ekonomicznym i zainteresowaniach. To też przestrzeń spotkań i aktywności obywatelskiej, w której współdziałają okoliczni mieszkańcy, wolontariusze i wolontariuszki, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych instytucji lokalnych.

Program Nasz Orlik, czyli sport dla wszystkich i za darmo!

Na wybudowaniu boisk jednak się nie skończyło. To właściwie dopiero początek batalii o zdrowie i lepszą kondycję Polaków.  Następnym etapem jest realizacja programu Nasz Orlik – wspieranie samorządów i  animatorów w budowaniu atrakcyjnej oferty sportowej oraz promowanie tej oferty wśród użytkowników orlików.  Nawet najpiękniejsze i najbardziej nowoczesne boisko będzie stało puste, jeśli nic się nie będzie na nim działo. 

Polaków, jak pokazują badania, coraz bardziej wciąga uprawianie sportu.  Sondaż przeprowadzony przez  CBOS w 2013 roku pokazuje, że Polacy są coraz bardziej aktywni.  40 proc. z nas ćwiczy regularnie, a 26 proc. od czasu do czasu. Aktywność fizyczna to w dalszym ciągu domena ludzi młodych, dobrze wykształconych, zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej, mieszkańców miast. Najbardziej lubimy jeździć na rowerze, na dalszych miejscach plasują się: pływanie, bieganie, turystyka piesza, piłka nożna, siatkówka, fitness.  Tak więc jest coraz lepiej, ale nadal mamy deficyty do nadrobienia. Orliki stwarzają szanse na to, by przyciągnąć do aktywności sportowych również ludzi z mniejszych miejscowości, mniej zamożnych czy starszych.   I to się dzieje: w 2014 r. w okresie od marca do października orliki odwiedziło ponad 16 mln osób – dzieci, młodzieży i dorosłych.

Orlik to ważne miejsce dla społeczności

Choć kojarzone głównie z piłką nożną, orliki to miejsca, w których można zagrać w koszykówkę, siatkówkę, tenisa, badmintona, piłkę ręczną, rugby, frisbee i wiele więcej różnych gier – w sumie uprawianych jest na nich 70 dyscyplin. To miejsca, w których spotykają się dzieci, młodzież, osoby starsze, niepełnosprawne czy całe rodziny. W wielu miejscowościach orliki stają się centrum życia lokalnych społeczności, swego rodzaju “świetlicą” na wolnym powietrzu. To miejsca, które poprzez ruch promują zdrowy tryb życia, pomagają nawiązywać więzi , nowe znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Na polskiej wsi jeszcze do niedawna miejscem, gdzie można było się spotkać, była ławka na przystanku. A teraz w wielu wsiach i miasteczkach jest orlik, gdzie nie tylko można wziąć udział w zajęciach fitnessu czy potrenować piłkę nożną.  Przychodzą też matki z niemowlakami, żeby pospacerować, ale i większe dzieci, które nie grają w piłkę. Przychodzą całe rodziny, by w luźnej atmosferze pobawić się na pikniku sportowym zakończonym wspólnym ogniskiem czy grillem.

Orlik i jego animator – sportowy duet

Kluczową rolę w funkcjonowaniu orlika odgrywa animator. Jego rolą jest zachęcanie do aktywności fizycznej, skłanianie do działania oraz edukowanie.  Animatorzy są specjalistami w dziedzinie sportu, ale również osobami, które pozytywnie wpływają na sytuację społeczności, m.in. organizując różnego typu zajęcia, imprezy czy projekty angażujące jak największą i najbardziej zróżnicowaną grupę uczestników. Najważniejszym celem animatora sportu jest zachęcanie do aktywności fizycznej osób dotychczas nieaktywnych, tak aby stała się ona codziennym, ważnym elementem życia, a nie jedynie okazjonalnym „wydarzeniem”. Tylko wtedy, gdy ćwiczymy regularnie, sport ma znaczenie dla stanu naszego zdrowia i psychiki. Wielu animatorów jest dobrze znanych w swoim lokalnym środowisku. Dzieci wołają za nimi „Idzie nasz pan Tomek” i dopytują o kolejne zawody i treningi.

Dobry i zaangażowany animator słucha użytkowników orlika i stara się w jak najlepszy sposób odpowiedzieć na ich potrzeby. Wielu animatorów spotyka się z osobami uczestniczącymi w zajęciach sportowych, by przy kawie ustalić plan zajęć na najbliższy czas. Innym tak bardzo zależy na uczestnikach, że wysyłają do mieszkańców  imienne, ręcznie robione zaproszenia na orlika. Dobry animator, których jest bardzo bardzo wielu, jest jak gospodarz starający się, by każdy gość czuł się jak u siebie w domu i przychodził jak najczęściej.

Orliki mają zapewniać dostępność sportu „na wyciągnięcie ręki”, a animatorzy to bardzo ważny element w budowaniu polityki sportowej. To dzięki ich  umiejętnościom, zaangażowaniu i sposobowi pracy, wielu ludzi może mieć szanse spróbować sportu w swoich najbliższym otoczeniu i co ważne, wytrwać w byciu aktywnymi. Bardzo ważnym celem programu Nasz Orlik jest wspieranie animatorów.

- Chcemy towarzyszyć animatorom w ich pracy na co dzień, tak żeby mieli komfort w realizacji swoich zadań. Chcemy też wspierać samorządy w tworzeniu tych warunków - mówi Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, która w 2014 oraz 2015 roku została operatorem programu "Nasz Orlik" finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Ważnym elementem programu Nasz Orlik jest również prezentowanie oferty sportowej dostępnej na boiskach w całej Polsce w jednym przystępnym miejscu w internecie. Tym miejscem jest portal NaszOrlik.pl, gdzie można znaleźć wszelkie informacje – od podstawowych takich jak adresy orlików, godziny otwarcia boisk, nazwiska animatorów – do prezentacji i promowania zajęć odbywających na tych kompleksach sportowych.  Każdy orlik ma w portalu swój grafik zajęć, a najbardziej aktywni animatorzy prowadzą blogi, gdzie zamieszczają zdjęcia i relacje z przeprowadzonych imprez. Zapowiadają też zbliżające się wydarzenia.

Animatorzy i Animatorki Roku

W grudniu 2014 r. po pierwszym roku współpracy Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej nagrodziła wyróżniających się animatorów i animatorki.  22 zwycięzców zostało wyłonionych w kilku kategoriach: najlepsza praca z wybranymi grupami priorytetowymi (seniorzy, przedszkolaki, osoby niepełnosprawne, kobiety, rodziny, dziewczynki), praca na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i innowacje w wykorzystaniu nowoczesnych technologii we współpracy z wybranymi grupami priorytetowymi.  Animatorzy i animatorki odebrali dyplomy z rąk Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. 

Najlepsi animatorzy są najlepszym źródłem inspiracji dla tych animatorów i animatorek, którym czasem brakuje pomysłów oraz tym, którzy dopiero zaczynają pracę i chcą się uczyć, jak być najlepszymi. Animatorzy-Eksperci przekazują swoją wiedzę i dzielą się swoimi doświadczeniami. 

Więcej o konkursie Animator Roku:

Orlik to nasze wspólne miejsce

Orlik to nasze wspólne miejsce, gdzie zawsze warto  przyjść, by spotkać się z innymi ludźmi, oderwać od codziennych stresów,  uprawiać sport w atmosferze fair-play i zdrowej rywalizacji, chociaż rywalizacja nie jest najważniejszym aspektem orlikowego sportu. Bo najważniejsze jest budowanie nawyków zdrowego aktywnego trybu życia. Dzięki temu więcej mieszkańców Polski będzie mogło cieszyć zdrowiem i dłuższym życiem.  O wadze takich działań wiedzą społeczeństwa zachodnie jak Wielka Brytania, gdzie wpaja się zamiłowanie do sportu obywatelom od najmłodszych lat. Najwyższa pora, aby Polska znalazła swoje stałe miejsce w tym gronie.

Więcej informacji o programie i ofercie sportowej dostępnej na orlikach znajdziesz na stronie www.naszorlik.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi orlików i zdrowego, sportowego stylu życia polub nas na Facebooku.