Nasz Orlik - Dobre praktyki

Porady dla animatorów.

Autorka:
Urszula Staniszewska

Bądź fit na Orliku. Animatorka: „To panie kierują całym projektem.”

a

Z Hanną Lubińską, animatorką pracującą na Orliku w Boguszowie-Gorcach, rozmawialiśmy o jej metodach motywowania kobiet do ćwiczeń i przychodzenia na Orlik. Przeczytaj o projekcie "Bądź fit na Orliku"

Dlaczego wybrała Pani pracę z kobietami?

Sama jestem kobietą, mamą i wiem, jak wygląda aktywność wśród pań. Niestety aktywność fizyczną podejmuje niewiele kobiet po 20. roku życia, gdyż jest wiele czynników niesprzyjających, Problemem mogą być np. małe dzieci, których nie ma z kim zostawić, brak "koleżanki" do ćwiczeń czy skrępowanie przed ćwiczeniem na oczach „gapiów”, szczególnie dla kobiet z nadprogramowymi kilogramami. Demotywatorów jest wiele, ale ja staram się w swojej pracy je niwelować i stwarzać sprzyjające okoliczności. Oprócz zmotywowania pań do ćwiczeń moim celem również jest zmiana stereotypowego myślenia o Orliku jako miejscu tylko dla piłkarzy.

Jak zachęca Pani kobiety do udziału w zajęciach/przychodzenia na Orlik? 

Organizując spotykania organizacyjne przy kawie, oferując nagrody dla najbardziej wytrwałych pań. Podczas spotkań każda z kobiet może się wypowiedzieć. Często mówią, co je najbardziej interesuje, którą aktywnością są zainteresowane, wspólnie ustalamy godziny, to one tak faktycznie kierują całym projektem, ja tylko się do nich dostosowuję.

Czy wobec kobiet trzeba używać innych metod zachęcania/informowania o zajęciach niż wobec innych grup?

Troszkę tak, ale nie do końca, gdyż ulotki (zobacz projekt ulotki przygotowanej przez animatorkę), plakaty, tak samo zdają egzamin. Jednak najlepszą formą jest tzw. marketing szeptany koleżanka przekaże drugiej koleżance i tak się zbiera grupę. 

Co kobiety zachęca, a co zniechęca do ćwiczeń?

Zachęca na pewno prawo wyboru, różnorodność zajęć, nagrody chyba motywują każdego, ale wspólne spotkania przy kawie też są pewną formą motywacji. Orlik jest na tyle miejscem specyficznym dla pań, że zniechęcająco działa na nie otwarta przestrzeń i to, że każdy może zobaczyć, jak ćwiczą. Często pojawia się wstyd, brak pewności siebie i kobiety rezygnują z tej formy zajęć choć jest ona bezpłatna.

Ja znalazłam rozwiązanie dla skrępowanych Pań, robiąc mini siłownię w szatni, gdzie mogą się schować. Zajęcia grupowe początkowo przeprowadzam za szatniami na trawce, gdzie panie choć trochę są osłonięte od orlikowych „gapiów”.

Czy kobiety z mniejszej miejscowości trudniej zachęcić do udziału w zajęciach sportowych?

Czynnikiem niesprzyjającym jest to, że każdy o każdym wszystko wie, jednak czasem działa to pozytywnie. I tu właśnie jest ważna rola Animatora - jeżeli zachęci kilka pań do udziału w zajęciach, reszta nie będzie chciała być gorsza. Ostatecznie zatem nie ma znaczenie, czy jest to mała, czy duża miejscowość. Największe znaczenie ma w tym wypadku Animator i jego rola.

Ile kobiet przychodzi na zajęcia? Ile kobiet przychodziło na początku, a ile jest teraz?

Z tym bywa różnie. Na zajęcia grupowe przychodzi zwykle10-15 pań, ale czasem jest nas tyko pięć, gdyż jest możliwość indywidualnego korzystania z mini siłowni i choć przewinie się w ciągu dnia 10 pań, to na wieczornych zajęciach jest nas mało.

Wszystko zależy od charakteru pracy i rodzaju zmian (rano, popołudniu, wieczorem). U mnie nie ma tendencji spadającej. Czasem oprócz stałych uczestników przychodzą nowe osoby, więc można powiedzieć o pewnym przyroście i wzroście zainteresowania. W tamtym roku było nas 3-5, teraz jest 10-15.

W jakim wieku są to kobiety?

Wiek jest bardzo zróżnicowany, od pań 20+, 30+, do pań 40+, 50+ i więcej, ale zdarzają się też nastolatki od 13 lat.

Czy jest różnica w podejściu do aktywności w zależności od wieku (np. 20-latki wolą fitness, 30-latki siatkówkę, a 40-latki zumbę itp.)?

Jest to zróżnicowane, ale np. fitball łączy wszystkie panie, nordic walking tak samo, aerobic i formy taneczne są dostosowane do grupy, więc też przychodzą panie w różnym wieku. U mnie nie ma aż tak wyraźnego podziału. Jedynie interwały nie są wskazane dla pań w starszym wieku, są to ciężkie aeroby i z tego korzystają panie 20 i 30+.

Jak często odbywają się zajęcia dla kobiet? Czy są stałe godziny zajęć i stały grafik?

Jest grafik ze stałymi godzinami zajęć, ale jest również możliwość korzystania z minisiłowni w godzinach pracy animatora. Grafik jest ruchomy z możliwością zmian wprowadzanych podczas spotkań przy kawie. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 18 - 20., gdy zbiera się grupa Pań. Rano również robimy zajęcia między 9.00-11.00. Są również organizowane warsztaty z instruktorami, trenerami, którzy podpowiadają, jak ćwiczyć, jak się odżywiać itd.

Jakie to są zajęcia - czy są stałe grupy, które przychodzą np. grać w siatkówkę, czy na przykład uprawiają różne aktywności - raz siatkówkę, raz zumbę, raz fitness?

U mnie jest wielka rotacja. Nie mogę tego nazwać stałą grupą. Jedynie grupa fitball jest jedną z najbardziej stałych.

Czy udało się znaleźć i pozyskać jakichś partnerów/sponsorów? 

Mam kuzynkę, która jest trenerem personalnym i tak jak ja interesuje się fitnessem. Dogadałyśmy się, że będzie moim trenerem-wykładowcą i poprowadzi warsztaty. Kuzynka prowadzi też stronę internetową i opisuje sprzęt w sklepie internetowym, więc zapytała o możliwość sponsoringu mojej inicjatywy na Orliku i tak to się zaczęło. Zawsze warto zapytać.

Ja prowadzę równolegle dwa projekty, zaczęłam już projekt dzieciaki na Orliki, gdzie mam 10 maluszków w wieku 3-7 lat, które przychodzą z mamami na boisko. Wspominałam im o zajęciach dla nich i wynikł problem czasu. Pomyślała, że w czasie, kiedy ja mam zajęcia z dzieciaczkami, a mamy na nie czekają, mogą ten czas wykorzystać aktywniej. Panie są zainteresowane podjęciem aktywności w czasie, kiedy ja zajmuję się ich dziećmi, co było moim celem.

Część pań przychodzi na zajęcia grupowe, część podejmuje aktywność w czasie zajęć dzieci, a część przychodzi indywidualnie. Każda grupa czy indywidualna osoba ma rozpisany trening dla większej motywacji do ćwiczeń.

Hanna Lubińska – animatorka pracująca na Orliku w Boguszowie-Gorcach

Więcej na temat kobiet w sporcie: