Nasz Orlik - Dobre praktyki

Porady dla animatorów.

Autorka:
Urszula Staniszewska

Jak zorganizować maraton zumby i fitnessu na Orliku. Przykład z Drawska Pomorskiego

Na orliku przy ul. Złocienieckiej 25 w Drawsku Pomorskim udało się zorganizować Maraton Zumby i Fitnessu. W wydarzenie o charakterze charytatywnym włączyło się wiele osób, firm i instytucji. 

Maraton promowaliśmy na Facebooku na oficjalnym profilu orlika. Mieszkańcy z chęcią dołączali do wydarzenia i co jakiś czas włączały się nowe osoby w organizację wydarzenia. Udało nam się zaangażować 4 instruktorów zumby i fitnessu, 10 wolontariuszy, wykwalifikowaną pomoc przedmedyczną, fotografa, operatora video oraz ekipę od nagłośnienia. Osoby te włączyły się we współorganizację zupełnie za darmo. Natomiast my jako organizatorzy zapewniliśmy im odpowiednią promocję. 

18 kwietnia 2015 roku było chłodno i wietrznie. Ze smutkiem patrzyliśmy na pogodę  wiedząc, że będzie to miało wpływ na frekwencje podczas maratonu, który miał się rozpocząć o godzinie 17. Tymczasem punktualnie o godzinie 17 po przeliczeniu uczestników okazało się, że jest ich jeszcze więcej niż ostatnio na hali. Nowy rekord 93 uczestników! Nie tylko panie, ale również panowie w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarsza 57. 

Jest to kolejna inicjatywa na dużą skalę. Mieszkańcy chętnie w tym uczestniczą. Dzięki podobnym działaniom udało mi się zebrać grupę kobiet, które po jednym z maratonów systematycznie spotykają się na orliku na zajęciach fitness - mówi Wioletta Kruszniewska anmatorka pracująca na orliku. 

Było bardzo aktywnie i wesoło. Dużo pozytywnych emocji i same uśmiechnięte twarze. Na dodatek udało nam się zebrać prawie 2000zł dla chorego Rafała ze Złocieńca - podsumowuje Justyna Terlecka instruktorka zumby. 

Wskazówki dla innych animatorów. Jak zorganizować maraton na twoim orliku? 

  • podejmij współpracę z lokalnymi instruktorami fitnessu, zumby bądź innych form aktywności, w zamian za darmowe prowadzenie zaproponuj im promocję,
  • zorganizuj charytatywną zbiórkę podczas maratonu
  • wykorzystaj facebooka do promocji wydarzenia
  • przygotuj plakat
  • zadbaj o promocję, zachęć fotogarafów amatorów, a może uda ci się również zrobić materiał video? prześlij relację prasową do lokalnych portali i gazet,
  • nawiąż współpracę z lokalnym ośrodkiem kultury, który może pomóc ci z nagłośnieniem i wsparciem technicznym,
  • zaangażuj wolontariuszy, którzy pomogą ci przy rejestracji uczestników, otwarciu wydarzenia, promocji i sprzątaniu
  • przygotuj drobne upominki i dyplomy dla uczestników.

Tomasz Walkiewicz