Nasz Orlik - Dobre praktyki

Porady dla animatorów.

Autorka:
Urszula Staniszewska

Palant polski - zmodyfikowana wersja tradycyjnej gry zespołowej w palanta

W czasie letnich zajęć spotykaliśmy się regularnie z grupą dzieci i młodzieży na Orliku w Perzowie. Chłopcy i dziewczęta uwielbiają tę zabawę, grają osoby w wieku 6 do 14 lat. Na czym ona polega? Nowa wersja jest połączeniem ówczesnych zasad z grą, w której wszyscy zawodnicy grają na czas. Nie ma przegranych!

Zdobywamy jak najwięcej punktów dla swojej drużyny w ciągu 15 minut. Grupę dzielimy na 2 drużyny. Pierwsza drużyna odbija pałką piłkę, druga drużyna odbiera piłkę. Zawodnik pierwszej drużyny ustawia się na linii środkowej za "16-stką" w półokręgu i stara się w trzech przysługiwanych mu rzutach odbić po własnym rzucie w stronę prostokątnego pola oznaczonymi pachołkami tzw. "bazy". Jeśli mu się uda, rusza po kolei do bezpiecznej "bazy" i czeka na kolejnego gracza. Jeśli nie, to odpada i wraca do bazy nr 1.

Drugi zespół ustawiony jest w polu gry i ma ustawionego kapitana. Zawodnicy z tej drużyny odbierają piłki, a następnie rzucają dalej do kapitana, który musi trafiać piłką do ustawionej przed nim o 3 m skrzynki (może być też krzesło). Jeśli kapitan zakończy celnie rzut w skrzynkę, a zawodnik z drużyny pierwsze nie zdąży dobiec do którejś z baz, to odpada zawsze do pierwszej bazy. Punktujemy za 1 lub 3 punkty, 3 punkty przyznajemy za obiegnięcie wszystkich naraz "baz" bez zatrzymania się, a 1 pkt tylko w przypadku, gdy zawodnik stojący w danej bazie zakończy obiegnięcie.

Jeśli odbierający złapie jedną lub oburącz w powietrzu , to pałkujący odpada do pierwszej bazy, a inni zawodnicy wracają do poprzednich "baz". Jeśli wszyscy zawodnicy są ustawieni w "bazach" od nr 1-6 i nikogo już nie ma na starcie, wtedy można zakończyć przed czasem grę i następuje zmiana drużyn. Auty po odbiciu - jeśli piłka opuściła w locie wszystkie "bazy", prawidłowo zaliczymy tor lotu pomiędzy "bazą" 3 a 4. Pałka zostaje po odbiciu w półokręgu za "16-stką". Grę w polecam dla każdego w każdym wieku i o każdej porze.

Autor: Przemysław Tomaś, animator Orlika w Perzowie